VABILO V NEBOTIČNIK (Štefanova 1, Ljubljana, 10. nadstropje), 24. maja ob 17ih
Kaj lahko Slovenija prispeva v svet?
Ženski gospodarski forum (Women Economic Forum – WEF, »ženski Davos«), ki vsako leto poteka v New Delhiju, je letos potekal od 8. do 13. maja – pod geslom »Ustvarjanje, inoviranje, razumevanje in vodenje prihodnosti«. Udeležilo se ga je okoli 2.000 udeleženk in udeležencev iz več kot 100 držav sveta.
Slovenijo je zastopala močna slovenska delegacija, saj se ga je udeležilo kar osem slovenskih uspešnih žensk.
Ker verjamemo, da lahko Slovenija pomembno prispeva k izboljšanju sveta – saj je v marsikaterem pogledu vzornica drugim državam – s soustvarjanjem skupne vizije krepimo našo zgodbo dalje ter vanjo vabimo tudi vas, medije ter širšo javnost. Za začetek tako, da bomo skupaj delile vtise iz naše poti v Indiji v živo.
Zato vas vabimo v našo skupno družbo v SREDO, 24. maja ob 17.00, in sicer v 10. nadstropje Nebotičnika, na Štefanovi 1 v Ljubljani. Podelile bomo svoje prispevke, vtise in zgodbo, ki se nadaljuje na domačih tleh.
Svojo udeležbo prosim potrdite na: andreja.cepus@aall.in
Delegacija iz Slovenije/kontakti:
- Andreja Cepuš, predsednica ALL Ladies League za Slovenijo, ustanoviteljica povezovalnega središča Envir ; andreja.cepus@aall.in; 040 455 529
- Alenka Smerkolj, ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijo
- Mag. Lucia Lučka Klanšek, podjetnica in ustanoviteljica fundacije Slovenia4You;
- Mag. Sonja Šmuc, izvršna direktorica Združenja Manager
- Mag. Sonja Klopčič, direktorica Voditeljstvo;
- Bojana Korošec, Business Development Manager, Špica International
- Dr. Jana Jereb, Family Business Network (FBN Adria)
- Vera Mihatovič, prokuristka Majkfin d.o.o., finančni consulting
Prejemnice posebnih priznanj za svoje prispevke:
ministrica Alenka Smerkolj (za delovanje v javnem življenju: »Iconic Leaders Making a Difference to Society«),
Andreja Cepuš, (za delovanje v smeri boljšega sveta za vse: »Iconic Women Creating a Better World for All)
Sonja Klopčič, (za delovanje v smeri boljšega sveta za vse: »Iconic Women Creating a Better World for All«)
Sonja Šmuc (za delovanje v smeri boljšega sveta za vse: »Iconic Women Creating a Better World for All«),
in Lucia Lučka Klanšek (za delovanje na področju skupnostnega voditeljstva:»Women of the Decade in Community Leadership«)
O WEF:
Ženski gospodarski forum (WEF) je del ALL Ladies League (ALL), največje mednarodne mreže žensk po svetu z več kot 30.000 članicami iz približno 150 držav. Ključni cilj foruma je izpostavljanje ženskih dosežkov, spodbujanje mednarodne gospodarske rasti, pridobivanje novega znanja na področju tehnologij in izboljšav ter sodelovanje in izmenjava dobrih praks med državami, tako na gospodarskem kot na področju politik.
Kaj lahko Slovenija prinese svetu?
Šestdnevna konferenca je postregla z bogato paleto panelov, predstavitev, dialoga in prispevkov, novih idej in spoznanj.
Prispevki slovenske delegacije
O Sloveniji se je na WEF govorilo kot o zgledu države. Ne le zato, ker spada med najvišjih 10 uvrščenih po spolni enakosti, s podpirajočo infrastrukturo, kot so 12 – mesečni porodniški dopust, odlični vrtci, domovi za ostarele, mentorski programi in podobno, temveč tudi zato, ker je slovenska delegacija poleg vseh dosežkov ter izzivov z zgledom predstavila tudi povezanost slovenskih žensk, ki lahko vsaka s svojo osebno zgodbo in delom, a hkrati povezano pod enotno, skupno zgodbo, prispevamo k skupni viziji države. Osebne zgodbe so zanimale tako vzhodni kot zahodni svet, saj v Sloveniji združujemo veliko elementov, ki jih precej držav pogreša, oziroma, se morajo zanje še boriti.
Prispevki slovenske delegacije so bili razporejeni čez celotno trajanje konference. Še posebej pomembna sta bila prva dva dneva, ko je svoj prispevek kot ena od glavnih panelistk v osrednji razpravi na temo dolgoročnega strateškega načrtovanja, podelila tudi ministrica Alenka Smerkolj. V njem se je dotaknila tudi procesa priprave Strategije razvoja Slovenije in izpostavila zaupanje kot enega od komplementarnih elementov vizije Slovenije 2050, ki je prvi korak v procesu oblikovanja tega nacionalnega strateškega dokumenta. »Zaupanje je pogoj za konstruktivno interakcijo med različnimi družbenimi skupinami, ta pa je ključna za uravnotežen razvoj skupnosti kot celote,« še meni ministrica. Povedala je, da je boljša kvaliteta življenja za vse prebivalke in prebivalce naše države eden ključnih ciljev in primarna strateška usmeritev Vlade Republike Slovenije, ki se zaveda, da je zasledovanje tega cilja povezano z zagotavljanjem enakosti na vseh področjih človekovega delovanja. Ministrica je prejela tudi posebno priznanje za delovanje v javnem življenju.
V panelu na temo novih pristopov v voditeljstvu, sta prvi dan konference (8. maja) sodelovali tudi Sonja Šmuc in Andreja Cepuš. Prva je predstavila nekaj pomembnih dejstev o spolni uravnoteženosti v Sloveniji ter kako ta vpliva na dolgoročnejše spremembe v družbi, medtem ko je druga odprla temo prinašanja ženskih principov delovanja v voditeljstvo ter poudarila, da je za pravo uravnoteženost te potrebno še okrepiti. Za svoj prispevek sta obe panelistki prejeli tudi priznanje za delovanje v smeri boljšega sveta za vse.
Drugi dan konference, 9. maja, je imela Slovenija priložnost samostojno se predstaviti globalni javnosti. Slovenska delegacija (Andreja Cepuš, Sonja Šmuc, Sonja Klopčič, Lucia Lučka Klanšek, Jana Jereb, Bojana Korošec in Vera Mihatovič) se je skupaj z ministrico (Alenka Smerkolj) predstavila kot država, kjer imajo ženske dovolj možnosti in priložnosti, da lahko uspešno delujejo in združujejo vsa področja življenja. Skupna zgodba je zajemala osebne zgodbe vsake posameznice, njihov doprinos skupnosti in odprla različne vidike ter zorne kote na žensko v družbi ter na povezanost treh različnih generacij, ki so sestavljale delegacijo. Na predstavitvi je bil prisoten tudi slovenski veleposlanik v Indiji, g. Jože Drofenik s svojo ekipo, s čimer smo naši predstavitvi dodali še dodaten element povezanosti z Indijo. Predstavitev smo zaključili s polko, kot elementom, ki nas lahko združuje preko omejitev.
10. maja je bil na vrsti prispevek Sonje Klopčič kot panelistke na temo novodobnega voditeljstva, ki je podelila, da je v voditeljstvo potrebno vnašati kvalitete srčnosti, ljubezni ter sočutja ter predstavila svoje poslanstvo v zgodbi. Tudi Sonja je za svoj prispevek prejela priznanje organizatorja za delovanje v smeri boljšega sveta za vse.
Posebno priznanje je prejela Lucia Lučka Klanšek, in sicer za svoje delovanje v skupnostnem voditeljstvu. V zahvalnem govoru je podelila svojo pot uspešne podjetnice ter ustanoviteljice fundacije Slovenia 4 You ter hkrati izpostavila vlogo mame kot tisto, na katero je kot ženska najbolj ponosna. Zaključila je s povabilom globalni javnosti v Slovenijo in s tem še doprinesla k prepoznavnosti naših prednosti.
Andreja Cepuš, Sonja Šmuc in Sonja Klopčič so se v naslednjih dneh zvrstile tudi v samostojnih prispevkih v vzporednih panelih na konferenci (11. in 12. maja), ob tem pa so zastopale Slovenijo tudi kot govornice na posebnem dogodku, ki je potekal izven konference, in sicer na Global Summit on Gender Equality and Peace, ki je potekal 11. maja na Sunder Deep College-u v New Delhiju.
VTISI in IZJAVE
Bojana Korošec:
»Na konferenci se me je najbolj dotaknilo vzdušje, saj ob poslušanju toliko odličnih žensk, z dobrimi zgodbami v ozadju, človek enostavno reče: ‘ ni ovir – vse je mogoče’.«
Lucia Lučka Klanšek:
»Osem zelo različnih slovenskih žensk se nam je uspelo povezati v eno ekipo. Ker smo podpirale ena drugo, tako na predavanjih kot drugače, smo uspele Slovenijo postaviti v vrh prepoznavnosti na konferenci. Menim, da je to izjemen dosežek.«
Vera Mihatovič:
»Pomembne ženske iz vsega sveta so delile zgodbe, ki ganejo. Pa vendar ni bilo izraženega nobenega feminizma, tu so spoštovani tako ženske kot moški. Čustvena inteligenca konference je močno poudarjena in menim, da je to dodana vrednost.«
Sonja Šmuc:
»Vsekakor je to bistveno drugačna konferenca, kot smo je vajeni. V njej je čutiti poseben navdih, ki ga poosebljeno izraža predsednica konference Dr. Harbeen Arora. Lahko bi rekli, da gre nek nov model, ki združuje tako poslovni kot življenjski pristop.«
Sonja Klopčič:
»Posebna izkušnja je doživeti močne ženske, ki so že ogromno naredile in dosegle lepe osebne uspehe, kako zdaj želijo prispevati za skupnost. Konferenca nosi izredno odprtost, zanimanje za človeka, za osebnost.«
Jana Jereb:
»Konferenca je presegala meje strogo poslovnoekonomskih tem. Predavanja in zgodbe, ki smo jih slišale, so bile prikaz, kako lahko ženske s svojo intuicijo, odločnostjo in hkrati nežnostjo, dosežemo veliko tudi v poslovnem življenju. Dajmo se med sabo spodbujati in si ne zavidati! Sestava slovenske ekipe je bila dokaz, kako je različnost lahko hkrati lepa in učinkovita celota.«
Andreja Cepuš:
»WEF vsekakor prinaša odlično mrežo povezovanja in s svojo filozofijo vse vključenosti doprinaša k povezovanju različnosti. S tem prebuja skupnostni potencial ustvarjanja, kar se mi zdi močno gonilo napredka. V globalni mreži še lažje vidiš, kje je tvoje mesto v družbi.«
Vse informacije o dogajanju v sklopu ALL Slovenia, lahko spremljate na FB strani ALL Slovenia: https://www.facebook.com/ALLSloveniaChapter/
Vabljeni zraven!
Foto utrinki: