V sredo, 24. maja, se je v 10. nadstropju Nebotičnika v Ljubljani zbrala lepa množica ljudi, v vzdušju pa je bilo čutiti tiho pričakovanje. Ko je malo po 17. uri glavno omizje zasedla skupina sedmih žensk, gostiteljic dogodka, se je pričakovanje spremenilo v polno pozornost poslušanja.
Andreja Cepuš, Lucia Lučka Klanšek, Sonja Klopčič, Sonja Šmuc, Jana Jereb, Bojana Korošec in Vera Mihatovič, ki smo se združile v slovenski odpravi na Women Economic Forum, ki je od 6. do 13. maja potekal v New Delhiju v Indiji, smo na domačih tleh skupaj podelile, kakšen je bil naš prispevek na WEF, kako je potekala skupna predstavitvena slovenska zgodba, kakšne vtise smo odnesle iz konference in katera spoznanja so nas navdihnila.
Ob pozdravih ministrice za razvoj, strateške projekte in kohezijo Alenke Smerkolj, prav tako sodelujoče v slovenski odpravi na WEF v New Delhiju, ki jih je zbranim v njenem imenu prenesel vodja kabineta, Igor Lakota in ki se mu je pridružil tudi državni sekretar Tičo Zupančič, smo v nadaljevanju dogodka gostiteljice predstavile, kaj so prednosti Slovenije, ki lahko dajejo zgled svetu in izpostavile, kako sta naša medsebojna povezanost ter sodelovanje postavila Slovenijo v vrh prepoznavnosti na globalni konferenci.
Skupaj lahko pridemo precej dlje in to želimo ohraniti tudi na domačih tleh, smo izpostavile. Skupnost pomeni združevanje naših moči, ne iskanje naših različnosti, smo ugotavljali skupaj. Prav tako smo ozaveščali pomen podpornega okolja, kjer lahko posameznik/posameznica izrazita svoj potencial, hkrati pa se spomnili na to, da (si) je pomembno kdaj izreči tudi priznanje za dobro opravljeno delo, kajti vse prevečkrat naše dosežke na poti razvrednotimo.
Osebne zgodbe, ki smo jih delile na WEF v Indiji na temo, kako je biti slovenska ženska v poslovnem svetu ter kakšne so naše lastne izkušnje ter spoznanja na poti, so se dotaknile domačega občinstva. Poleg možnosti za enakost spolov, združevanja kariere, družine in zasebnega življenja ter dobre družbene infrastrukture, ki to omogoča, smo udeleženkam in udeležencem dogodka v razmislek postavile tudi potrebo po večjem medsebojnem zaupanju, preobrazbi starih načinov razmišljanja o uspehu, povezovanju in medsebojni podpori ter odprle vrata v novo paradigmo delovanja, ki vključuje avtentični ženski princip.
Skozi dialog z občinstvom se je v prostoru močno in precej jasno izpostavila potreba po globljem razumevanju, kaj v resnici pomenita avtentičen ženski in moški princip, ki nista vezana na spol, oba namreč potrebujemo tako ženske kot moški.
Ženski princip, ki je bil v slovenski ženski v zgodovini izkrivljen s podobo superženske, ki zmore vse, je trdna, močna borka, v nenehnem dokazovanju družini, sebi in sistemu, perfekcionistično popolna v dokazovanju svoje vrednosti na ven, pušča za sabo izgorelost, potlačena čustva, žrtveno vlogo in nezaupanje, odtujitev od sebe, narave ter zato tudi od zmožnosti avtentičnega povezovanja z drugimi. Opisano nikakor ne govori o moškem principu, kot bi si marsikdo še vedno napačno predstavljal. Ozaveščanje o ranljivosti, mehkobi, intuiciji ter živosti je ključ za prebujanje prave narave ženske inteligence. Ta pa lahko poskrbi tudi prebujanje prave narave moškega principa.
Uravnoteženost obeh se začne pri posamezniku, kar je ključ za iskreno povezovanje in sodelovanje. Predvsem pa za višjo kvaliteto bivanja, kamor kot družba stremimo in novo voditeljsko paradigmo, ki bo omogočala odločitve v dobrobit skupnosti ter planeta in ne več le posameznika.
“Hvala, ker odpirate tak dialog,” je prišel odziv iz občinstva, ki je jasno sporočal ‘želimo si več na to temo’. Zaupam, da bomo več lahko pokazali z zgledi. Spodbujanje dialoga na to temo je resda zelo pomembno in še kako zelo potrebno v družbi, vendar čas od nas zahteva, da ne ostanemo le pri pogovoru. Da je sprememba možna in da lahko skupaj zares pridemo dlje, lahko pokažemo le z dejanji.
In naslednje dejanje, ki bo sočasno odpiralo dialog na podano tematiko ter ozaveščanje podpornega domačega okolja je že na vidiku: organizacija regionalne WEF konference (ALL Slovenia) prihodnje leto (2018) v Sloveniji.
Andreja Cepuš
Nekaj foto utrinkov iz druženja v Nebotičniku:
Fotograf: Žan Vidmar